Kolorowy zawrót głowy

Boliwijskie ulice to mało wyjątkowy chaos. Często czytuję napisane z przejęciem artykuły o miejscach, gdzie zasady ruchu ulicznego nie obowiązują; tymczasem wystarczy pojechać do Lwowa, tam też prawo drogowe nie jest najchętniej przestrzegane. Nie będę więc opisywał symfonii klaksonów, jaką dostaje się po uszach w boliwijskich miastach. Tam zwraca uwagę co innego – prawdziwy południowoamerykański król szos!

872bKrólowi na imię Dodge, czasami zwą go Fordem. Na pewno kojarzycie go z amerykańskich filmów sprzed kilkudziesięciu lat – występuje zawsze w żółtym stroju, z gracją odwożąc dzieci do lokalnej szkoły. Cechami rozpoznawczymi są wystająca szczęka i szeroka miednica. Po latach króla dopadła schizofrenia – pokochał kolorowe stroje i wyzywający makijaż, przeprowadził się na koniec świata i tam dożywa swych dni.

Oto boliwijskie autobusy zwane colectivo – prawdziwie kolorowy zawrót głowy!

873b

La Paz, colectivo wspinają się ostro pod górę na tle panoramy stolicy.

 

876b

La Paz, Murillo. Kolejny piękny Dodge, tym razem w malowaniu czerwono-niebieskim. Zebry kierują ruchem, i uczą ludzi, że przechodzić przez ulicę należy… po zebrach. Są przy okazji bardzo sympatyczne, odstawiają dzikie tańce pośrodku ulicy, i chętnie fotografują się z turystami.

 

854c

La Paz, Santa Cruz. Dodge przeciska się przez wąskie uliczki w centrum boliwijskiej stolicy.

 

898c

 Wczesny poranek w stolicy kraju.

 

899b

La Paz, Dodge złapany w ponurej dzielnicy San Pedro (słynnej z nietypowego więzienia, gdzie osadzeni tworzą mikrospołeczeństwo).

 

882b

COCHABAMBA, AVENIDA BLANCO GALINDO.

 

908b 894b 895e

Cochabamba, Plaza Francisco del Rivero, zaraz obok największego targu w Ameryce Południowej.

 

905b

LIMA, PERU – AVENIDA ABANCAY. U SĄSIADA JUŻ NIE TAK KOLOROWO.

 

A czasami poczciwe Dodge czeka zupełnie inny los… Ale o tym więcej w tym wpisie.

145b

3 komentarzy

  1. m' says: Odpowiedz

    Byłeś w Boliwii czy artykuł i zdjęcia są na podstawie internetu?

    1. Wszystko jest mojego autorstwa.

  2. Весь зоопарк автомобилестроения прошлого века из США, смесь архитектур (притом современная…), кабельная сеть из азии. Эта та Америка которая вызывает такие чувства из далекого прошлого и фильмов того времени )
    http://www.youtube.com/watch?v=hIbOnGX_syc

Dodaj komentarz