Norweska czarna msza

Parę dni temu, pierwszy raz w mojej “karierze” eksploratora opuszczonych budynków, natrafiłem na ślady czarnej mszy. W zrujnowanym przyfabrycznym magazynie na południu Norwegii z sufitu zwisały związane kurze łapy, a obok nich – odcięta głowa koguta.

W kręgach młodzieżowych istnieje (dość rzadki na szczęście) stereotyp Norwega jako brodatego nordyckiego satanisty. Z pewnością przyczynił się do tego Varg Vikernes, lider i twórca black metalowego zespołu Burzum, który największą sławę zyskał wcale nie dzięki muzyce. Skazany w 1993 roku na 21 lat więzienia za zabójstwo i podpalenie trzech kościołów, Vikernes stał się podporą wspomnianego wyobrażenia. To dzięki niemu powstało młodzieżowe wyznanie miłości “jaram się tobą jak norweskie kościoły”.

Kuba, mieszkający w Bergen filolog norweski, przekonuje jednak, że stereotyp nie ma nic wspólnego z rzeczywistością: – W Norwegii nie ma fanatyzmu chrześcijańskiego, więc znika też potrzeba buntu i pogoni za satanizmem – tłumaczy. – Ludzie tutaj bardziej skupiają się na smartfonach i wakacjach, niż na jakiejkolwiek religii. A norweski black metal bardziej znany jest za granicą, niż w swojej ojczyźnie.

Wracając do opuszczonego magazynu spod Oslo: graffiti z tyłu jest niezrozumiałe, nie wiadomo nawet w jakim języku je wykonano. A może to żaden ludzki język? A jeśli to nie człowiek był twórcą? Fox Mulder obiecał zająć się sprawą.

czarna msza czarna msza

2 komentarzy

  1. Gwoli ścisłości Vikernes został skazany na 21 lat nie za podpalanie kościołów, ale za zabójstwo Øysteina Aarsetha (Euronymousa), lidera black metalowego zespołu Mayhem, który z kolei zasłynął m.in. umieszczeniem na okładce bootlega swojej grupy fotografii zwłok jej byłego wokalisty z odstrzeloną głową (samobójstwo). Co by nie mówić o stereotypach, burzliwa historia norweskiego black metalu obfituje w tego rodzaju „barwne” wydarzenia. O czynach Vikernesa można poczytać w jego własnych więziennych memuarach na http://www.burzum.org/eng/library/a_burzum_story02.shtml

    1. Fakt – dzięki za poprawkę! Czytałem wcześniej o tym zabójstwie, ale jakoś kościoły silniej przemówiły do wyobraźni :)

Dodaj komentarz