Katakumby Paryża – podziemny świat równoległy

Z Noém, młodym Francuzem mającym wprowadzić nas do labiryntu paryskich katakumb, spotkaliśmy się pod wejściem na stację metra Alésia. Miał dwadzieścia kilka lat, gęsty czarny zarost i już lekko ubłocone ubranie. – Jeśli się boisz, jeszcze możesz się wycofać. Potem będzie za późno – powiedział po angielsku z silnym francuskim akcentem. I choć faktycznie trochę się bałem, zbyt długo czekałem na wejście do paryskich podziemi, by przejmować się drżeniem łydek. Wstrzymaliśmy więc oddech i zagłębiliśmy się w świat równoległy, położony kilkanaście metrów pod tętniącą życiem stolicą Francji.

UWAGA! To tylko fragment – dalsza część artykułu dostępna jest tutaj (tekst sprzedałem, więc nie mogę publikować na blogu całości).

Stos kości w jednej z bocznych sal
Stos kości w jednej z bocznych sal
Noé biegnie przez zalany korytarz
Jeden z katafilów biegnie przez zalany korytarz
Fragment planu katakumb (kliknij, aby powiększyć). Dokładny plan interaktywny dostępny jest tutaj: http://exploration.urban.free.fr/catacombes/v5-zoom-globale.htm
Fragment planu katakumb (kliknij, aby powiększyć). Dokładny plan interaktywny dostępny jest tutaj

1 komentarz

  1. Świetnie się czytało. Już od dłuższego czasu myślę o paryskich katakumbach, ale to pierwsza fajna relacja na jaką natrafiłem. Szacunek!

Dodaj komentarz