Dziesięć (najlepszych) piosenek o Putinie

Prezydent Rosji Władimir Putin kończy dziś 67 lat. Siódmego października 1952 roku “prosta matka Maria zrodziła Władimira”, cytując jedną z piosenek o prezydencie (Wasze skojarzenia są, myślę, jak najbardziej na miejscu).

Temat piosenek-putinek pojawił się skrótowo na blogu w 2013 roku jako jeden z pierwszych artykułów. Od tego czasu przybyło mi jednak czytelników, a i w rosyjskiej popkulturze pojawiło się wiele nowych utworów o prezydencie. Warto odnowić temat, wskazując dziesięć najciekawszych piosenek o Putinie.

Ranking ułożony jest według klasycznego schematu, zgodnie z którym najlepsze utwory znajdują się na końcu. Czytelnikom mniej zainteresowanym tematem polecam więc przejście od razu do piosenek na podium.

10. Putin team – “Путеводная звезда” (“Gwiazda wskazująca drogę”)

“Razem jesteśmy silniejsi, jeśli jest z nami ona – gwiazda wskazująca drogę” – śpiewają czołowi rosyjscy muzycy popowi w śmiertelnie nudnym utworze napisanym przed wyborami w 2018 roku.

Gwiazdą jest oczywiście Putin, tym bardziej, że “wskazujący drogę” to po rosyjsku “PUTIewodnyj”. Oprócz tej miłej gry słów w utworze nie ma jednak ani chwytliwej melodii, ani przaśnego wschodniego uroku, typowego dla starszych piosenek-putinek. I to pomimo uczestnictwa takich gwiazd jak Polina Gagarina, Niusza, Timati, czy Dima Biłan, będących naprawdę pierwszą ligą rosyjskiej estrady!

Sam utwór pachnie zachodnimi produkcjami wyborczymi i jest nudny jak flaki z olejem, a znalazł się w zestawieniu głównie ze względu na kontrast z pozostałymi piosenkami. Przejdźmy lepiej dalej do…

9. Sasza Czest feat. Timati – Лучший друг” (“Najlepszy przyjaciel”)

Są rapsy, są laseczki, jest breakdance. No i ten tekst: “mój najlepszy przyjaciel to prezydent Putin”. Timati, bodaj najpopularniejszy raper Rosji, znany także poza jej granicami (m.in. z imprezowego klipu “Welcome to St. Tropez”), pobił wszelkie rekordy rapowego lizusostwa.

Warto docenić fantastyczne Putin-graffiti (pojawiające się np. w 1:28). To zresztą motyw, który później umieszczono na koszulkach sprzedawanych przez należący do rapera sklep odzieżowy.

8. Maszani – “Мой Путин” (“Mój Putin”)

“My Słowianie” w wersji putinowskiej. “Mój Putinie, mój miły Putinie, weź mnie ze sobą, chcę być z tobą” – śpiewa ubrana w kolory rosyjskiej flagi (a później także ukraińskiej!) młoda piosenkarka Maszani.

7. Oleg Lichaczow – “Владимир Путин молодец” (“Zuch Władimir Putin”)

“Maładiec” to jedno ze słów, które trudno przetłumaczyć z rosyjskiego na polski. Najprościej uznać, że to “zuch”, ale w słowie “maładiec” kryje się dużo więcej, mnóstwo niuansów rosyjskiej kultury.

W zwracającym uwagę fragmencie od 1:15 zwykli, prości ludzie deklamują z przekonaniem: “Władimir Putin to zuch!”

6. Piosenka czukockiego chłopca o Putinie

Czukotka to półwysep położony na samym końcu Rosji, w bezpośrednim sąsiedztwie Alaski. I w warunkach tej dalekiej mroźnej krainy rozgrywa się akcja kolejnego klipu do piosenki-putinki.

Co się tam dzieje?! Skośnooki chłopiec powozi saniami, niemiłosiernie fałszując do melodii popularnej radzieckiej kreskówki. “Szybciej do stolicy chciałbym się dostać, (…) wujku Władku, krzyknę, wujku Władku, jemu krzyknę! Niech Putin usłyszy, niech Putin zrozumie, niech Putin mój kraj w swoje ręce weźmie!”

5. Natali – “Володя, Володя…” (“Władek, Władek…”)

Potencjalny hit niejednego wesela ze względu na wpadający w ucho disco rytm. “Władku, Władku, nie przejmuj się pogodą, nie przejmuj się mgłami i deszczami. Władku, Władku, deszcze przejdą i znowu uśmiechnie się do nas słońce” – śpiewa Natali, jedna z najpopularniejszych rosyjskich piosenkarek. Z tekstu zwrotek dowiadujemy się też, że Natali kocha Putina już od piątej klasy. W tym czasie na ekranie prezydent Rosji pakuje na siłowni, przytula weteranów wojennych i kroczy po czerwonych dywanach.

4. Tolibdżon Kurbanchanow – “ВВП” (“WWP”)

“Chodźcie, wspomnijmy wszyscy te lata, kiedy go nie było – same problemy. Kraj w kryzysie, naród cierpiał, i w ten czas przysłał go Bóg. Zwróćcie uwagę, kiedy objął władzę – na początku wieku i tysiąclecia” – tak nietypowy tekst wymyślił Tolibdżon Kurbanchanow, imigrant z Tadżykistanu.

“WWP uratował kraj, WWP – on nas broni, WWP podniósł Rosję i coraz bardziej ją rozwija” – brzmi refren, a “WWP” to oczywiście akronim od “Władimir Władimirowicz Putin”.

3. Tolibdżon Kurbanchanow – “С Юбилеем, Господин Президент!” (“Wszystkiego najlepszego, panie prezydencie”)

Ten sam tadżycki piosenkarz, podobna muzyka, przekaz oraz fałsz. To piosenka napisana z okazji 60. urodzin Władimira Putina.

Ląduje na podium, bo trudno nie docenić frazy “prosta matka Maria zrodziła Władimira” – toż to najlepsze podsumowanie wszystkich piosenek-putinek.

2. Anna Kuwyczko i uczniowie z Wołgogradu – “Дядя Вова мы с тобой” (“Wujku Władku, jesteśmy z tobą”)

“Jeśli główny dowódca wezwie nas w ostatni bój… Wujku Władku, jesteśmy z tobą!” śpiewają z zaciętymi minami umundurowane dzieci.

W tekście pojawiają się odezwy do obrony Wysp Kurylskich przed Japończykami, zapewnienia, że “Sewastopol nasz i Krym”, a także zapowiedź odbicia Alaski. Całość klipu została nagrana pod pomnikiem bitwy stalingradzkiej na Kurhanie Mamaja, w miejscu bardzo znaczącym dla rosyjskiej narracji historycznej.

Pośród dzieci występuje też Anna Kuwyczko, deputowana do rosyjskiej Dumy z ramienia putinowskiej partii Jedna Rosja. Ukazanie się piosenki wywołało wiele kontrowersji. W krótkiej wikipedyjnej notce na temat deputowanej Kuwyczko czytamy: “utwór został określony jako niesmaczna próba zwrócenia na siebie uwagi przy pomocy wykorzystania dzieci w pseudopatriotycznym klipie”.

Autorem muzyki i tekstu jest jednak kto inny – niejaki Wiaczesław Antonow, który wcześniej nagrał utwór ze swoim synem Nikołajem. To jest chyba jeszcze gorsze, ale jeśli komuś mało, to proszę bardzo:

1. Поющие Вместе – Такого как Путин (Takiego jak Putin)

Zwycięzca tego rankingu mógł być tylko jeden. Od niego się wszystko zaczęło – “Takiego jak Putin” to absolutny klasyk rosyjskiego disco.

Piosenka powstała w 2004 roku przed wyborami prezydenckimi. Tekst to wyznanie młodej dziewczyny, której chłopak wdał się w jakąś kłótnię, z kimś się pobił, a ona wyrzuciła go z domu i marzy o chłopaku takim, jak Putin.

“(Chcę) takiego jak Putin, pełnego sił, takiego jak Putin, żeby nie pił!”


Ten tekst to subiektywny wybór kilku utworów. Piosenek-putinek jest jednak dużo więcej. Jeśli znasz utwór wart polecenia, podziel się w komentarzu pod tekstem!


Blog utrzymuje się bez reklam i artykułów sponsorowanych. Posiadam za to konto na Patronite. Uważam, że to uczciwa forma wsparcia twórców, których treści lubimy :)


Zobacz też:

Bajeczki o dobrym prezydencie
Co można kupić w sklepie Donalda Trumpa?
“Chrześcijańska Szkoła Snajperów” – kremlowski szatan na celowniku
Pamiątki z Noworosji
Siedzę w schronie, prześlij pieniądze. Jak oszuści zarabiają na fali współczucia
Fanpage Stacji Filipa na Facebooku

Dodaj komentarz