Peru. Polsko-japońska walka o prezydenturę

Pedro Pablo Kuczynski, były premier Peru i obecny kandydat na prezydenta tego państwa, nie uważa się za Polaka. Żeby zdobyć głosy obywateli, na każdym kroku podkreśla swoją peruwiańskość. Czasami jednak wspomni o rodzinnych korzeniach, które najprawdopodobniej… sięgają Poznania. Czy potomek Wielkopolan obejmie wkrótce fotel prezydenta jednego z najbardziej istotnych państw Ameryki Południowej?

Peruwiańska gorączka przedwyborcza trwa w najlepsze. Przy wyjeździe z Chimbote, średniej wielkości miasta położonego na wybrzeżu Pacyfiku, wyrasta góra. Na górze – nic oprócz piasku, bo nadmorski pas Peru to sucha jak pieprz pustynia. Ktoś jednak postanowił urozmaicić krajobraz ogromnym, złożonym z kilkunastometrowych liter napisem “KEIKO”. To reklama wyborcza Keiko Fujimori, jednej z kandydatek ubiegających się w nadchodzących wyborach o urząd prezydenta.

Nie tylko góry służą tutaj jako nośnik reklamowy. Gdzie nie spojrzeć, ściany domów pokryte są logotypami i hasłami wyborczymi znanych polityków. Rzadziej zdjęciami. Forma billboardu czy plakatu nie jest tu popularna, dużo taniej wychodzi kupić kilka kubłów farby i od szablonu odrysować parę liter na elewacji budynku. A potem – to samo na ścianie sąsiada. Nie dość, że koszty takiej reklamy są mniejsze, to jeszcze napis łatwo zauważyć, a zerwać czy zamalować po prostu się nie da.

Tymczasem, jak Peru długie i szerokie, wszędzie straszą nieotynkowane ściany domów, estetyczny koszmar Ameryki Południowej. Nie raz zastanawiałem się, dlaczego polityczna sztuka kwitnie na budynkach w najlepsze, ale zwykłe domy przerażają gołą cegłą i przecinającymi ją betonowymi żyłkami. Jedziesz przez miasto i z utęsknieniem wypatrujesz pomalowanego budynku, a gdy go w końcu znajdziesz, to okazuje się, że ze ściany wita cię Keiko, Cesar Acuña, albo inny miejscowy Antonio Banderas.

Pedro Pablo Kuczynski 2016
Nuevo Chimbote, reklama wyborcza Pedro Pablo Kuczynskiego
Mur ochraniający kopalnię w Cerro de Pasco cały zapisany jest starymi reklamami wyborczymi
Mur ochraniający kopalnię w Cerro de Pasco cały zapisany jest starymi reklamami wyborczymi

Dalszą część, o osobie Pedro Pablo Kuczyńskiego i peruwiańskiej walce politycznej czytaj w Wyborcza.pl.

Keiko Fujimori, presidente 2016
Keiko Fujimori na jednym z nielicznych w Peru plakatów wyborczych… (Lima)
Keiko Fujimori
…i na murze budynku. “Keiko, Catac jest z tobą!” (region Ancash)
Peruwiańska rodzina wybiera się na spotkanie z prezydentem Ollantą Humalą
Peruwiańska rodzina wybiera się na spotkanie z prezydentem Ollantą Humalą
Ollanta Humala en Huayllay
Uroczystość z okazji otwarcia drogi pod Huayllay (region Pasco). Pośrodku, w białej koszuli, stoi prezydent Peru Ollanta Humala. Lokalne podarunki wręcza Héctor Morales Toledo, burmistrz Huayllay. Po lewej stronie od burmistrza stoi José Gallardo, minister transportu Peru. Po prawej stronie od prezydenta – Teódulo Quispe, gubernator regionu Pasco

———————————-

Za ogromną pomoc w poszukiwaniach korzeni Pedro Pablo Kuczynskiego dziękuję niezwykle miłym i profesjonalnym pracownikom Archiwum Państwowego w Poznaniu oraz członkom Gminy Żydowskiej w Poznaniu. Bardzo mi przykro, że przeszłość PPK ginie jednak w mrokach dziejów.

Dodaj komentarz